Fall classes will begin Sunday, September 10th and run until our annual production in June 2018!
Image description
Image description

 

Sunday



11:00-11:45


Adaptive 


Miss Helene





11:45-12:45


Solos


Miss Helene




12:45-1:45


PreComp


Miss Helene




1:45-2:15


Solo 


Miss Helene




2:15-2:45


Co Tap


Miss Helene





2:45-3:45


Co Technique


Miss Shayna




3:45-4:15


Hip Hop 2 


Miss Shayna





5:15-5:45


Co Lyrical 3


Miss Shayna




6:15-6:45


Co Contemp 1 


Miss Shayna





6:45-7:15


Hip Hop 1


Miss Shayna




7:45-8:30


Fitness


Miss Erica













Monday



2:30-4:00


Solos


Miss Laura





4:15-5:00


Co Contemp


Miss Laura




5:00-5:45


Co Lyrical


Miss Laura




5:45-6:30


Co Jazz

Co Jazz

Miss Laura




6:30-7:15


Acro 1 & 2


Miss Laura





7:15-8:00


Acrobat 3


Miss Laura




8:00-8:30


Solo


Miss Laura




8:30-9:00


Co Jazz 3


Miss Laura




9:00-9:30


Solo


Miss Laura


















Tuesday



3:00-3:45


PreDance


Miss Helene





3:45-4:15


Level 3 Tap


Miss Helene




4:15-5:00


Level 3 Jazz

Level 2 Acro

Miss Helene





5:00-5:45


Co Jazz 1


Miss Helene




5:45-6:30


Recreational 


Musical Theater 


Miss Helene




6:30-7:30


Musical Theater 


Company 1


Miss Christy




7:30-8:30


Musical Theater


 Company 2


Miss Christy




8:30-9:30


Solos


Miss Christy















z




















Wednesday



3:30-5:30


Elementary


Miss Helene




5:30-6:00


Level  2 Tap


Miss Helene





6:00-6:45


Level 2 Jazz


Miss Helene




6:45-7:45


Alumni


Miss Helene

































Thursday



3:15-3:45


Solo


Miss Carla





3:45-4:45


Level 2 Ballet


Miss Carla




4:45-5:30


Rec Lyr/Cont


Miss Carla




5:30-6:45


Level 3 Ballet


Miss Carla





6:45-7:30


Pointe 1


Miss Carla





7:30-9:00


Level 4 Ballet


Miss Carla





9:00-9:45


Pointe 2


Miss Carla



















 

Friday

\

 

3:00-3:30


Duo


Miss Helene

 



3:30-4:30


KinderDance


Miss Helene


 

 

 

4:30-5:15


  Level 1 Ballet


Miss Helene


 

 

5:15-6:00 

 

Level 1 Jazz

 

Miss Helene




6:00-6:30

 

Level 1 Tap


Miss Helene





6:30-7:15


Hip Hop 1


Miss Erica





7:15-8:00


Hip Hop 2


Miss Erica






 

Saturday

 


10:00-10:45


PreDance


Miss Helene




10:45-12:45


Elementary


Miss Helene




1:30-2:30


Solos


Miss Helene 





2:30-4:30


Dance Workshops